Archiwum miesięczne: Wrzesień 2012

Učíme o Moravě

W oczekiwaniu na Podręcznik Edukacji Regionalnej dla Uczniów Województwa Śląskiego zapraszamy do zapoznania się z podręcznikiem stworzonym dla uczniów zamieszkujących tereny Moraw w Czechach. Kierownikiem projektu został Ondrej Hýsek.

O projekcie, sfinansowanym dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego, można przeczytać na stronie http://www.ucimeomorave.cz oraz podstronie: http://www.gymnazium-integra.cz/projekty-esf/ucime-o-morave

Podręcznik dostępny jest pod adresem http://www.gymnazium-integra.cz/fileadmin/user_upload/PROJEKTOVE_MATERIALY/Ucime_o_Morave/KA1_zmensena_Ucebnice_Morava_-_dejiny_zeme_uprostred_Evropy.pdf

Internauci mają także możliwość obejrzenia dwóch filmów:

500 haseł Encyklopedii Woj. Śląskiego – Telewizja Polska SA

Pierwsze 500 haseł Encyklopedii Województwa Śląskiego będzie gotowych do końca przyszłego roku – zapowiedział szef opracowującego encyklopedię Instytutu Badań Regionalnych prof. Ryszard Kaczmarek. W środę w Katowicach odbyła się I Konferencja Metodologiczna Encyklopedii Śląskiej.

”To będzie wydawnictwo dla każdego mieszkańca województwa – obojętnie, czy mieszka w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Cieszynie czy Katowicach. Ośrodki akademickie z tych miast będą uczestniczyć w naszej pracy” – powiedział prof. Kaczmarek PAP. Będzie to publikacja online, mająca charakter naukowy. Każde hasło będzie recenzowane przez fachowców z tej dziedziny. Internauci będą mogli jednak komentować gotowe hasła, po redakcji technicznej i recenzji naukowej, ale przed ich ostatecznym wyedytowaniem. Wydawnictwo ma się składać z trzech zasadniczych części: słownika geograficzno-historycznego, encyklopedii i słownika biograficznego. Konieczne będzie też podzielenie województwa na subregiony, co może napotkać trudności. ”Wiadomo, że województwo śląskie nie jest zwartym regionem historycznie czy geograficznie zwartym, ale zlepkiem ziem o różnych tradycjach” – podkreślił prof. Kaczmarek. Oprócz Encyklopedii Województwa Śląskiego, wkrótce rozpoczną się też prace nad podręcznikiem edukacji regionalnej. ”Nie ma całościowego podręcznika edukacji regionalnej. Naszym obowiązkiem – biorąc pod uwagę to, po co zostaliśmy powołani – jest wytworzenie podręcznika, który by dotyczył całego województwa, i modułów dla subregionów” – zaznaczył prof. Kaczmarek. Instytut Badań Regionalnych został powołany w strukturach Biblioteki Śląskiej uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w lipcu ubiegłego roku. Zadaniem tej jednostki jest prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską.(PAP)

za pomocą 500 haseł Encyklopedii Woj. Śląskiego – Telewizja Polska SA.

Konferencja metodologiczna

W siedzibie Instytutu Badań Regionalnych, 26 września o godzinie 11:00 odbędzie się
I Konferencja Metodologiczna Encyklopedii Województwa Śląskiego.

Uczestnikami będą naukowcy reprezentujący wybrane dziedziny wiedzy. Podczas spotkania przedstawiona zostanie ogólna koncepcja projektu oraz podstawowe zasady opracowania, redakcji i edycji haseł Encyklopedii.